Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Do konference přišlo celkem 932 emailů, nejvíce jich poslali Andrew Morton, Andreas Gruenbacher a Len Brown.
19. dub - 27. dub
Clay Haapala napsal: Tento patch oproti 2.6.6-rc1-bk implementuje CRC32C algoritmus jako formu výtažku. Je to provedené jako wrapper pro libcrc32c a dostupné v samostatném patchi. Crypto CRC32C modul bude využíván ovladačem iscsi-sfnet. David S. Miller a James Morris patch schválili; Clay udělal ještě diff oproti oficiálnímu stromu 2.6.6-rc1 a po vyřešení několika malých připomínek jej David začlenil.
21. dub - 26. dub
Bartlomiej Zolnierkiewicz poslal patch, který znemožnil odstraňovat [unload] moduly ovladačů starších IDE chipsetů. Spočívalo to v pouhém vyřazení volání module_exit() z ovladačů.
Erik Andersen se zeptal: Jen ze zvědavosti, co by bylo potřeba, aby bylo odstraňování všech IDE modulů bezpečné na systému s root filesystémem SCSI? Bartlomiej řekl, že na tom nezáleží, protože uživatel by i tak mohl nakonec odstranit moduly, které by byly v tu dobu ještě používány.
Erik Mouw napsal, že IDE moduly již úspěšně odstraňuje roky a zeptal se: V čem je IDE natolik odlišné od SCSI, že ty IDE host ovladače nemůžeme odstraňovat? Bartlomiej odpověděl, že to má na svědomí neexistence referenčního počítání a zároveň nedostatečné zamykání.
Erik M. pokračoval: A plánujete odstraňování modulů opravit v současném kódu nebo by bylo jednodušší napsat nový ovladač založený na libata (za předpokladu, že v libata už to je v pořádku)? Pokud jsem dobře porozuměl poslední aktualizaci libata od Jeffa, mělo by to jít už velmi brzy, je to tak? Bartlomiej odpověděl: Chystám se to opravit, ale aby to mohlo být uděláno správně, tak budou nutné zásadní změny v IDE kódu. A dodal:
Zdá se mi, že existuje všeobecný omyl co se libata týče: v dohledné budoucnosti se nechystá nahradit IDE ovladače.
Chci přepsat+sloučit současný IDE kód s libata během 2.7 (a ano, stará pojmenování a uspořádání budou zachována!).
Doufám, že se nikdo nepustí do přepisování existujících IDE ovladačů pro libata a nebude se je snažit prosadit do hlavního jádra -> to by znamenalo daleko větší problémy se správou než OSS+ALSA.
Nicméně psaní _nových_ libata ovladačů pro 'exotický' PATA hardware je OK.
25. dub - 26. dub
Jeff Garzik napsal:
Připojen je patch plné verze SiS ovladače pro 2.6.x připravený k testování.
Měl by řešit problém, při kterém nebyly SATA jednotky během prohlížení systému nalezeny.
Jakékoliv reakce, včetně "nic jsi nezvoral" bych moc ocenil, protože nemám v provozu žádný testovací SiS hardware.
Robin Parker to vyzkoušel a napsal: Co říct? Funguje to jedna báseň.
25. dub
Jeff Garzik napsal:
Tak ATA se konečně probudila do moderních časů. Lidi, kteří pracují s ATA, vědí, že rozhraní host řadiče byla vždy pomalá, často vyžadovala 8 a více IO zápisů na jeden příkaz. Lidi od SCSI a ethernetových řadičů už kroutí očima několik let.
Současá vlna SATA řadičů udělala velký pokrok... do současnosti. Buď DMA rings nebo fronty s hloubkou kolem 32 začínají být standardem. Všechno si to dobře rozumí s připojováním za chodu [hotplug] a cesty jsou vysoce optimalizované a rychlé.
Samozřejmě, jak už je nešťastným zvykem v oboru ukládání dat, všechny tyto řadiče jsou pokryté smlouvami o neprozrazení (NDA). Výjimkou je ICH6 od Intelu, který odpovídá plně otevřené specifikaci AHCI. Abyste mohli podporovat takový řadič, potřebujete pouze PCI ID a následující specifikace:
AHCI: http://www.intel.com/technology/serialata/pdf/rev1_0.pdf
SATA 1: http://www.serialata.org/collateral/zipdownloads/serialata10a.ZIP
SATA 2: http://www.serialata.org/collateral/pdf/S2Ext_1_1_Gold.pdf
ATA 1: http://www.t13.org/docs2004/d1532v1r4b ATA-ATAPI-7.pdf
ATA 2: http://www.t13.org/docs2004/d1532v1r4b ATA-ATAPI-7.pdf
ATA 3: http://www.t13.org/docs2004/d1532v1r4b ATA-ATAPI-7.pdf
Kromě toho, že je to otevřená architektura, tak to má všechno, co byste očekávali od moderního řadiče: všude podpora 64 bitového DMA (žádné přepínání banků), podpora front, triviální podpora PIO a ATAPI, přístup k nizkoúrovňovému SATA FIS a ještě více.
Takže bravo lidem od AHCI (hlavně z Intelu) za to, že udělali slušný otevřený řadič. Vždy je mi milejší pracovat na řadičích pro slušný hardware, jehož hardwarové specifikace jsou otevřené a přístupné.
Sven Köhler odpověděl: Vypadá to, že SiS se chystá také používat AHCI: http://www.sis.com/products/chipsets/oa/athlon64/756Presentation.pdf.
26. dub
Jon DeVree oznámil:
Někdo by se měl podívat na řetězec MODULE_LICENSE, který vracejí ovladače HSF modemů od LinuxAntu.
http://www.linuxant.com/drivers/hsf/full/downloads.php
Vynalézavě do něj vložili znak \0. MODULE_LICENSE("GPL\0for files in the \"GPL\" directory; for others, only LICENSE file applies"); (Česky: "GPL\0pro soubory v adresáři \"GPL\"; pro ostatní platí soubor LICENSE").
Když spustíte modinfo -F license na zkompilovaném ovladači, ukáže vám to GPL díky jejich vynalézavému null znaku. Skutečná licence většiny souborů NENÍ GPL.
Chris Friesen poznamenal: Ummm... to je nepěkné. Možná bychom měli pro modinfo ukládat velikost licenčního řetězce, aby se nezastavil na první nule.
V originálu Kernel Traffic 262 vyšla navíc ještě tato témata:
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: